Skip to main content

10 порад про те, як зберегти зуби вашої дитини здоровими

Порада № 1. Правильне харчування

Нормалізація режиму харчування є одним з головних завдань батьків, які хочуть забезпечити здоров’я зубів своєї дитини.

Після прийому їжі, особливо що містить вуглеводи, в порожнині рота утворюється кисле середовище. В умовах кислого середовища з емалі вимиваються мінеральні компоненти, що може стати причиною початку каріозного процесу. Слина має дуже корисну властивість відновлювати pH ротової рідини до нормального, тим самим припиняючи процеси демінералізації емалі і посилюючи її ремінералізацію.

З огляду на вищевказані особливості, можна зробити висновок, що на появу карієсу більше впливає не кількість з’їдених за день вуглеводів, а частота їх вживання. Тому мої рекомендації щодо вживання вуглеводів наступні:

  • Скоротити перекушування до мінімуму, при цьому виключити перекушування легкими вуглеводами (печиво, цукерки, булки, бублики, кукурудзяні палички і т.п.)
  • Мінімальна кількість часу між прийомами їжі має бути не менше трьох годин
  • Солодке давати тільки на десерт після основного прийому їжі. В даному випадку кількість солодощів можете регулювати на свій розсуд. Якщо дитина з’їсть на десерт одну цукерку або десять цукерок і потім не буде їсти солодкого до вечері, то в обох випадках на стоматологічному здоров’ї це негативно не позначиться
  • Виключіть пиття солодких рідин між їжею, тому що це рівносильно перекусу вуглеводами. До солодких рідин відноситься все, крім води і чаю без цукру і меду. Компот, сік і чай залиште на десерт.
  • Корисними для зубів продуктами є кисломолочні продукти, зелені овочі (броколі, цукіні, зелень петрушки, шпинату), риба, горіхи, гречана каша, вершкове масло).

Порада № 2. Нічого крім води вночі!

Після припинення грудного вигодовування вночі не давайте дітям пити нічого, крім води. Вживання інших рідин – компоту (навіть якщо він без цукру), кефіру, молока, сумішей, підсолодженого або підкисленого чаю і т.п.- веде до появи пляшкового карієсу. Причому основною причиною карієсу в даному випадку є не той факт, що дитина п’є з пляшки, а та рідина, яку йому в пляшку наливають.

Порада №3. З першого зуба привчайте дітей до гігієни

Коли у дитини починають прорізуватися зуби, протирайте їх марлевим тампоном або спеціальною серветкою, просоченою ксилітом. З появою болше кількості зубів, можна починати знайомити малюка із зубною щіткою.

Порада № 4. Чистіть зуби 2 рази на день

Вранці після сніданку (це дуже важливо!) І ввечері перед самим сном. Коли дитині виповниться 1 рік, необхідно привести малюка на консультацію до дитячого стоматолога, щоб той навчив правильній техніці чищення зубів і підібрав зубну пасту і зубну щітку. Краще, щоб щітка була м’якою (вона не буде травмувати чутливу слизову), кольоровою (мотивація до чищення) і мала ручку, яку буде зручно тримати дитині і мамі (за рекомендацією American Academy of Pediatric Dentistry батьки повинні доочищати зуби дитині до 12 років).

Порада № 5. Не забувайте очищати міжзубні проміжки!

У дітей старше трьох років найбільш поширена локалізація карієсу – контактні поверхні. Саме тому, починаючи з цього віку, необхідно вчитися чистити дитині міжзубні проміжки за допомогою спеціальних флос-стіків.

Порада № 6. Застосовуйте ополіскувач для порожнини рота

Зазвичай ополіскувач починають застосовувати дітям після п’яти років, коли батьки можуть бути впевнені, що дитина буде повністю його випльовувати. Ополіскувач порожнини рота містить мінеральні та антисептичні компоненти і за даними різних наукових публікацій систематичне застосування ополіскувача дозволяє знизити ризик появи карієсу на 15-20%.

Порада № 7. Правильний вибір зубної пасти

Буде правильніше, якщо Ви не просто купите зубну пасту в супермаркеті у відповідність з маркуванням віку дитини, а якщо дитячий стоматолог здійснить індивідуальний підбір зубної пасти з урахуванням особливостей стану зубів і ясен Вашої дитини.

Порада № 8. Жувальна гумка з ксилітом після прийому їжі

Жувальна гумка механічно очищає зуби від нальоту, а ксиліт пригнічує ріст каріесогенних мікробів і сприяє мінералізації емалі.

Порада № 9. Професійна гігієна і фторування зубів

Як би добре батьки не доглядали за зубами дитини, все одно існують важкодоступні місця, де наліт систематично залишається. Тому періодично зубам необхідна професійна чистка. Особливо це актуально для дітей, які носять ортодонтичні апарати. Залежно від ризику виникнення карієсу у дитини після професійного чищення стоматологом може бути рекомендована процедура додаткового зміцнення поверхневого шару емалі шляхом фторування зубів.

Порада № 10. Герметизація фісур

Швидше за все, не всі батьки знають про те, що таке фісури, тому почну з пояснення. Фіссури – це борозенки і поглиблення, які Ви можете побачити, якщо уважно розглянете жувальну поверхню бічних зубів. Коли зуб прорізується, емаль в області фісур ще не сформована до кінця, в ній мало мінеральних компонентів. Формування емалі триває ще протягом 2-3 років після прорізування зуба, а це значить, що весь цей час існує підвищений ризик появи карієсу. Крім того, прорізування постійних зубів збігається з таким віком, коли дитина починає самостійно чистити зуби, але робить це не зовсім якісно. Саме тому рекомендується герметизувати (запечатувати) фісури спеціальним герметиком, який механічно ізолює всі поглиблення на поверхні зуба і не дає нальоту потрапляти на незрілу поверхню емалі, поки не закінчиться її формування і зуб не стане більш стійким до карієсу.